22 8280102, 728 513 549 biuro@edukaris.pl

7 rzeczy, o których powinniście wiedzieć przed rozpoczęciem przygotowań do Matury

Maturalna wyprawa

Żeglarz zanim wyruszy w rejs długo się do niego przygotowuje. Podobnie uczniowie, chcąc zdać maturę, muszą zdobyć wiedzę i umiejętności. Jak to zrobić, by nie poddać się przeciwnościom i dopłynąć do celu? Przygotowując się do matury, możesz uczyć się samodzielnie lub skorzystać z kursów maturalnych. Oto kilka sprawdzonych wskazówek i rad.

1. Jakie przedmioty maturalne wybrać do nauki?

Przygotuj listę przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze. Zastanów się nad swoimi planami, możliwościami oraz zapoznaj się z zasadami przyjmowania na studia, które cię interesują. Język polski, język obcy, matematyka i jeszcze przedmiot dodatkowy (a najlepiej dwa), by dostać się na wymarzony kierunek.

Poświęć czas na określenie stopnia ważności poszczególnych przedmiotów maturalnych. Zacznij od tego przedmiotu, który musisz powtórzyć od podstaw, a na końcu uwzględnij ten opanowany przez ciebie najlepiej. To umożliwi lepsza organizację dalszej nauki.

2. Czego dokładnie muszę się nauczyć z danego przedmiotu?

Sięgnij po podstawę programową. Dokument ten wskaże materiał z danego przedmiotu, który trzeba opanować, by dobrze zdać maturę. Podstawa programowa to dokument ministerialny, wskazujący: 1) umiejętności, które uczeń powinien zdobyć; 2) wiadomości, jakie powinien opanować uczeń po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Egzamin maturalny opiera się wyłącznie na podstawie programowej.

Jeśli nie lubisz wypuszczać się sam na szerokie wody, zdaj się na nas – na zajęciach przedstawiamy podstawę programową i omawiamy, jak jest ona sprawdzana na egzaminie maturalnym.

3. Jakie materiały wybrać do nauki przedmiotu i jak je uporządkować?

Przygotuj zestaw arkuszy maturalnych z lat ubiegłych oraz z matur próbnych wraz z odpowiedziami i schematem punktowania. To wszystko znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zapoznaj się z różnymi typami zadań, sposobem sprawdzania wymagań z przedmiotów, wykorzystaniem materiałów źródłowych. Zebrane arkusze najlepiej posegreguj działami według podstawy programowej. To ułatwi ci rozwiązywanie zadań i sprawdzanie stopnia opanowania poszczególnych treści.

Czujesz się tak, jakbyś płynął w nieznanym kierunku? Wskażemy Ci właściwy kierunek. Na naszych zajęciach będziesz otrzymywał zestawy zadań wybrane przez nauczycieli tak, aby sprawdzić każdą umiejętność i treść. Nauczysz się rozumieć polecenia i wykorzystywać informacje podane w materiałach źródłowych. Klucz do sukcesu tkwi w zrozumieniu treści zadań. Z nami nauczysz się formułować odpowiedzi we właściwy sposób.

4. Jak ułożyć plan nauki danego przedmiotu?

Ustal harmonogram najważniejszych działań. Duże działy podziel na mniejsze. Ucz się codziennie. Planuj racjonalnie. Nie zakładaj, że jednego dnia powtórzysz np. całą epokę baroku, dynamikę punktu materialnego, czy rachunek pochodnych. Weź kalendarz i zapisz ile czasu dziennie i tygodniowo poświęcisz na naukę zagadnień z różnych przedmiotów.

Czasu zawsze jest za mało, dlatego nie zwlekaj. Rezerwując czas na kurs maturalny, z pewnością dobrze go wykorzystasz. 4 godziny lekcyjne spędzone z nami na powtórzenie przedmiotu i uzupełnione bieżącymi powtórkami w domu, gwarantują osiągnięcie celu. To, co zrobisz z nami na kursie w ciągu 4 godzin w domu zajęłoby Ci prawdopodobnie kilka dni pracy.

5. Jak powtarzać i utrwalać wiedzę?

Zmotywuj się, skup i myśl pozytywnie. Czy wiesz, że dobre nastawienie do nauki sprawia, że szybciej zapamiętujesz? Wyznacz sobie cel, temat. Podziel go na mniejsze części. Czytając podręcznik rób notatki. Wypisuj najważniejsze punkty dotyczące danego tematu. Koncentruj się tylko na nich. Używaj kolorów w notatkach, bądź twórczy. Po sesji sprawdź, co udało Ci się zapamiętać. Powtarzając materiał przygotuj listę najważniejszych słów kluczowych, mapę myśli, rozwiąż przygotowane zadania, a także podziel się wiedzą z inną osobą.

Naszym zadaniem jest podać wiedzę w takiej formie, aby było Ci ją łatwo utrwalić.

6. Jak uchwycić najistotniejszą treść powtarzanych zagadnień?

W procesie nauki najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, co jest istotą danego zagadnienia. Musisz nie tylko zapamiętać szerokie masy treści, ale także nauczyć się wychwytywać wśród nich rzeczy najistotniejsze. Dzięki temu będziesz swobodnie posługiwać się tą wiedzą w różnych okolicznościach.

Wskażemy Ci najistotniejsze rzeczy, aby nie błądzić i nie tracić czasu.

7. Jak sprawdzać wiedzę?

Pora na sprawdzenie swojej wiedzy. Z każdym tygodniem porządkujesz swoją wiedzę, uzupełniasz, utrwalasz i co ważne – zdobywasz zdolność integrowania i wykorzystywania wiedzy z różnych działów danego przedmiotu. Swoją wiedzę musisz systematycznie sprawdzać. W tym celu musisz rozwiązywać samodzielnie odpowiednio przygotowane zadania, sprawdziany oraz matury próbne.

Specjalnie opracowane przez nas skrypty, podręczniki, zadania domowe, autorskie sprawdziany oraz matury próbne umożliwiają nabywanie wiedzy, ale i co równie ważne – kontrolowanie poczynionych postępów.
Nie potrzebujesz koła ratunkowego, gdy twoim sternikiem jest EDUKARIS.